נהיגה במהירות

המהירות המרבית המותרת

החוק קובע מהי המהירות המרבית המותרת לנסיעה. בדרך עירוניות המהירות המרבית המותרת היא 50 קמ"ש, אלא אם כן קיים תמרור שמציין מהירות אחרת. בדרך שאינה עירוניות, המהירות המרבית המותרת משתנה בהתאם לכביש ולתמרורים המוצבים בו.

ככלל, דרך שאינה עירונית בלי שטח הפרדה בנוי, המהירות המרבית המותרת היא 80 קמ"ש, ובדרך שאינה עירונית עם שטח הפרדה בנוי, המהירות המרבית המותרת היא 90 קמ"ש, ובדרך מהירה המהירות המרבית המותרת היא 120 קמ"ש. אם קיים תמרור הקובע מהירות אחרת, יותר גבוהה או יותר נמוכה, מהמהירות שצוינה לעיל, הרי שיש לנהוג ע"פ האמור בתמרור.  


הסנקציה בגין חריגה מהמהירות המרבית המותרת

בדרך עירונית

עד 20 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת, העונש קנס ע"ס 250 ₪ ללא ניקוד.

מ-21 עד 30 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת, קנס 750 ₪ ו- 8 נקודות.

מ-31 עד 40 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת, קנס 1,500 ₪ ו-10 נקודות.

מ-41 קמ"ש ומעלה, פסילה מנהלית בידי קצין משטרה למשך 30 ימים וזימון לבית משפט ו-10 נקודות. 

 בדרך בינעירונית

עד 25 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת, העונש קנס ע"ס 250 ₪ ללא ניקוד.

מ-26 עד 40 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת, קנס 750 ₪ ו- 8 נקודות.

מ-41 עד 50 קמ"ש מעל המהירות המרבית המותרת, קנס 1,500 ₪ ו-10 נקודות.

מ-51 קמ"ש ומעלה, פסילה מנהלית בידי קצין משטרה למשך 30 ימים וזימון לבית משפט ו-10 נקודות. 


האם ניתן לבטל את הנקודות

נהג שמקבל דו"ח תעבורה, יכול לפנות לעו"ד מומחה לדיני תעבורה וזה יפעל להמרת סעיף האישום לעבירה קלה יותר שאין בחובה נקודות, וכך לא יירשמו לחובתו נקודות במשרד הרישוי. להזכיר כי, צבירת נקודות עלולה להביא לפסילת רישיון הנהיגה ולסנקציות עונשיות נוספות. (ראה פרק "נקודות משרד הרישוי")

 

האם ניתן לבטל את הפסילה המנהלית

לקצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה, יש סמכות, בעבירות מסוימות, לפסול את רישיון הנהיגה "פסילה מנהלית" עוד בטרם הנהג הורשע בדין. נהיגה במהירות מופרזת של 41 קמ"ש ומעלה בדרך עירונית או 51 קמ"ש ומעלה בדרך בינעירונית היא אחת העבירות בגינן הקצין מוסמך לפסול מנהלית את הרישיון.

במקרה של פסילה מנהלית, ניתן לבקש מבית המשפט לבטל את החלטת הקצין באמצעות הגשת בקשה לביטול הפסילה המנהלית. בית המשפט יקיים דיון בבקשה במהלכו יבחן אם ההחלטה התקבלה כדין ובהתאם לכללים שנקבעו בחוק ובפסיקה. לבית המשפט סמכות לבטל את ההחלטה א לקצרה לתקופה קצרה יותר.


הזמנה לבית המשפט

מי שמקבל הזמנה לבית משפט משמע כי הוא ניצב בפני סכנה לפסילת רישיון הנהיגה, ובמקרים החמורים, למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, זאת בנוסף לעונשים נוספים כגון פסילה על תנאי וקנס.

העונש נקבע ע"פ חומרת העבירה. חומרת העבירה נקבעת בעיקר מהיקף החריגה מהמהירות המרבית המותרת. לעו"ד מומחה בדיני תעבורה יש את הכלים לבחון את הראיות לעומק ולאתר כשלים שיכולים להביא לעונש מקל ובמקרים המתאימים לזיכוי הנאשם.


מכשירי אכיפה

משטרת ישראל משתמשת במספר מכשירי אכיפה למדידת מהירות מעל המותר- ממל"ז, דבורה ומצלמות א'-3.

ע"פ חוק, לצורך קבלת תוצאה מהימנה, על התביעה להוכיח, בין היתר, שהשוטר האוכף מיומן בהפעלת המכשיר, ובכל מקרה, עליה להוכיח שהפעלת המכשיר בוצעה בהתאם להוראות ההפעלה והוראות היצרן של המכשיר.

עו"ד מומחה לדיני תעבורה יכיר את הוראות היצרן וההפעלה לכל מכשירי האכיפה, וכך יצליח לבחון אם קיימים כשלים בראיות אשר יכולים להוביל לזיכוי הנאשם או להקלה בעונשו.


אל תודה בביצוע העבירה

זכות ה-"אי הפללה עצמית" היא זכות בסיסית בשיטת המשפט הישראלית. אי הפללה עצמית משמעותה כי הנהג זכאי לשתוק ולא לומר דבר או חצי דבר לשוטר, וכן, זכאי הוא שלא לחתום על הדו"ח.

הלכה למעשה, רוב רובם של הדו"חות/התיקים מגיעים לבית המשפט עם הודאה מפי הנהג בביצוע העבירה. פעמים רבות, הנהג אומר דברים שמשמעותם הודאה בביצוע העבירה מבלי להתכוון לכך. אמרות כמו "מיהרתי לעבודה" או "לא שמתי לב למהירות" או "בבקשה תעשה לי דו"ח בלי נקודות" ואמרות נוספות דומות, יכולות להוות הודאה בביצוע העבירה או לחזק את הראיות כנגד הנהג.


עו"ד מומחה לדיני תעבורה

במקרה שהואשמת בעבירת מהירות פנה לעו"ד מומחה בדיני תעבורה. עורך דין בקיא במשפטי התעבורה יצליח להביא לזיכוי במקרים המתאימים או להסדר טיעון הכולל ענישה מקלה.

משרד זיאד זועבי-עורכי דין תעבורה בעל ידע, ניסיון והתמחות בדיני תעבורה שמקנים לו כלים להגן על רישיון הנהיגה שלך, ומאפשרים לו לפתוח בקרב לצורך השגת התוצאה הטובה ביותר עבורך.

 

האמור לעיל מוצג כידע כללי בלבד. אין באמור לעיל משום הוראה ו/או ייעוץ ובוודאי שאינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי או כללי. 

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד זיאד זועבי-עורכי דין תעבורה עוסק אך ורק בדיני תעבורה ומתמחה במתן ייעוץ והגנה משפטיים לנאשמים בכל סוגי עבירות התעבורה!