נהיגה ללא רישיון נהיגה

נהיגה ללא רישיון

עבירת הנהיגה ללא רישיון נהיגה חולשת על מספר עבירות תעבורה שונות:

– הנהג מעולם לא הוציא רישיון נהיגה ובכל זאת נוהג ברכב

– הנהג מחזיק ברישיון נהיגה אך נוהג ברכב מסוג אחר

– הנהג מחזיק ברישיון נהיגה אך הוא נפסל מנהיגה ע"י בית המשפט או גוף מוסמך אחר

– הנהג מחזיק ברישיון נהיגה אך רישיונו אינו בתוקף

– הנהג מחזיק ברישיון נהיגה אך נוהג ברכב ללא רשות בעליו או מי שהשליטה עליו בידיו

 

נהיגה ללא רישיון נהיגה-בלתי מורשה לנהוג

נקודת המוצא היא כי, מי שאין לו רישיון נהיגה, אין לו הכשרה בנהיגה ולא יודע לנהוג, ובכך נשקפת מעצם נהיגתו ברכב סכנה לציבור. על כן, בתי המשפט מתייחסים לעבירה זו בחומרה.

בעל רכב או מי שהשליטה על הרכב בידו, יכול למצוא את עצמו מסובך בעבירה זו רק משום שהרשה למי שאינו מחזיק ברישיון נהיגה לנהוג ברכב.

בית המשפט רשאי לגזור על נהג שהורשע בעבירה זו עונש מאסר לתקופה מקסימאלית של שנתיים, פסילת רישיון נהיגה לצמיתות או לתקופה מסוימת שלא תפחת משלושה חודשים- פסילת מינימום. כאמור, במהלך תקופת הפסילה הנהג אינו רשאי להוציא רישיון נהיגה. 

 

נהיגה ללא רישיון נהיגה מתאים לסוג הרכב

רישיון הנהיגה מפרש את סוג או סוגי הרכבים הניתנים לנהיגה על פיו. אסור לנהג לנהוג ברכב שסוגו לא מצוין ברישיון. כך לדוגמא, מי שמחזיק ברישיון לקטנוע בלבד אינו רשאי לנהוג ברכב פרטי או במשאית. 

בית המשפט רשאי לגזור על נהג שהורשע בעבירה זו עונש מאסר לתקופה מקסימאלית של שנתיים, פסילת רישיון נהיגה לצמיתות או לתקופה מסוימת שלא תפחת משלושה חודשים- פסילת מינימום.

 

נהיגה בזמן פסילה

כאשר נהג מורשע בעבירת תעבורה, בית המשפט מוסמך להטיל עליו פסילת רישיון נהיגה בפועל. במקרה זה, חל איסור מוחלט על הנהג לנהוג בתקופת הפסילה. נהיגה בזמן פסילה, כאשר הנהג מודע לעצם פסילתו מנהיגה, נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר, שכן, היא מייצגת זלזלו בחוקים, בבית המשפט ובשלטון החוק.

חומרת הנהיגה בזמן פסילה נובעת מעצם הפרת ההחלטה האוסרת נהיגה. עצם הנהיגה בזמן פסילה, כשהיא לא מלווה בעבירות נוספות, אינה מקיימת עבירת התנהגות מסכנת חיים כמו נהיגה בשכרות לדוגמא. יחד עם זאת, רשויות האכיפה ובתי המשפט מתייחסים לעבירה זו בחומרה רבה שבאה לידי ביטוי בענישה. ענישה בגין עבירה זו, במקרים מסוימים, יכולה לכלול מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח לצד פסילת רישיון נהיגה לתקופה ממושכת.

כאמור, קיימים גופים נוספים לבית המשפט שמוסמכים ע"פ חוק לפסול את רישיון הנהיגה כגון קצין משטרה (פסילה מנהלית), משרד רישוי (פסילה בגין צבירת נקודות או קביעה של מכון רפואי) והוצאה לפועל מכוח חובות לא משולמים. נהיגה בזמן פסילה ע"י גופים אלה נחשבת כנהיגה בזמן פסילה לכל דבר וענין.

במסגרת המלחמה בעבירה זו, משטרת ישראל משקיעה משאבים ומפעילה יחידה מיוחדת לאיתור נהגים אשר נוהגים בזמן פסילה תוך הפעלת סוכנים סמויים ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

 

נהיגה ללא רישיון נהיגה בתוקף

לא די להחזיק ברישיון נהיגה מתאים, אלא, שעל רישיון הנהיגה להיות בתוקף. נהיגה כשרישיון הנהיגה אינו בתוקף מהווה עבירה. עבירה זו נחשבת לעבירה פחות חמורה והעונש בגינה משתנה בהתאם לתקופת הפקיעה.

הזמנה לדין בגין עבירה זו תתרחש רק כאשר תקופת הפקיעה עולה על שנתיים. פקיעת רישיון נהיגה לתקופה פחותה משנתיים תחייב את הנהג בהודעת תשלום קנס.

הנפקת רישיון נהיגה תקף תיחשב כהסרת המחדל ובית המשפט יראה באקט זה כשיקול לקולא בבוא לגזור את דין הנאשם/הנהג.

 

נהיגה ברכב ללא רשות בעליו-שבל"ר

אסור להשתמש ברכב ללא רשות בעליו. אנשים יכולים לסבור בטעות כי ניתן להשתמש ברכב ללא רשות בעליו הואיל ובעל הרכב אדם קרוב או קרוב משפחה (אבא, אמא אח וכו..). מדובר בעבירה חמורה. אסור להשתמש ברכב ללא רשות בעליו בכל מקרה.

העונש בגין עבירה זו נע בין 6 חודשי פסילה מינימום ועד ל-3 שנות פסילה בפועל בנוסף למאסר ועונשים נוספים שייקבעו ע"י בית המשפט.

 

עו"ד מומחה לדיני תעבורה

פנייה לעורך דין שמתמחה ועוסק אך ורק בתחום התעבורה תקנה לנאשם יתרון עצום בניהול משפטו אל מול התביעה. עו"ד מומחה לדיני תעבורה יזהה מוקדים שפועלים לטובת הנאשם, יבחן את הראיות וקיום יסודות העבירה. בחירה מחושבת ומושכלת לעורך דין מומחה לדיני תעבורה ונהיגה ללא רישיון נהיגה, תבטיח ייצוג משפטי מקצועי, שיבוא לידי ביטוי בזיכוי הנאשם, ככל שהדבר מתאפשר, או בהפחתה משמעותית בעונש.  

 

האמור לעיל מוצג כידע כללי בלבד. אין באמור לעיל משום הוראה ו/או ייעוץ ובוודאי שאינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי או כללי. 

ייעוץ ראשוני

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד זיאד זועבי-עורכי דין תעבורה עוסק אך ורק בדיני תעבורה ומתמחה במתן ייעוץ והגנה משפטיים לנאשמים בכל סוגי עבירות התעבורה!